Nowoczesny tomograf Aquilion ONE Genesis w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie

2 lutego 2024 by TMS

Nowoczesny tomograf Canon Medical Systems zastąpił stary 17-letni aparat CT pracujący w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Generalny remont przeszedł Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej w którym wykonuje się ponad 2,5 tys. badań obrazowych w ciągu miesiąca. Łączny koszt zakupu sprzętu i prac budowlano – instalacyjnych to ponad 8 mln złotych.

– To kolejna bardzo ważna i potrzebna inwestycja w samorządową ochronę zdrowia. Tomograf pozwoli nie tylko skrócić czas trwania badań, ale przede wszystkim zmniejszy się ich inwazyjność – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

– Nowoczesny tomograf 320-rzędowy Aquilion ONE Genesis to najlepszy aparat w regionie naszego województwa, ale myślę, że i poza nim. Daje on bardzo szybki i skuteczny obraz przy bardzo niskiej dawce promieniowania – a to jest najważniejsze dla pacjenta.- Widzimy tutaj troskę o pacjenta, bo dawka promieniowania, którą przyjmuje jest niewielka i mało istotna, a jakość obrazu duża – mówił Dyrektor Szpitala Piotr Matej.

– Szpital zyskuje lepsze możliwości diagnostyki obrazowej, szybsze skanowanie pacjenta, a co za tym idzie skrócenie czasu badania i zmniejszenie artefaktów ruchowych. – mówi kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej, Maciej Mazgaj – Sama precyzja budowy detektorów pozwala na stosowanie dużo mniejszych parametrów ekspozycji, przez co pacjent otrzymuje niższą dawkę przy nie tyle tej samej, co nawet lepszej jakości obrazowania. Badanie pacjenta po urazie wielonarządowym, przejazd takiego pacjenta od głowy do stóp przez gantry tego tomografu to jest kilka sekund badania!

Gratulacje dla Szpitala i całego Województwa 👏 👏👏


Informacja prasowa – Radio Lublin

Informacja prasowa – Lublin 112

Informacja prasowa – Kurier Lubelski
TMS Sp. z o.o. jest wyłącznym, autoryzowany przedstawicielem na terenie Polski firm:


Autoryzowany przedstawiciel firm: