Pierwsza w Polsce krioablacja nowotworu płuca w UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

21 czerwca 2022 by TMS

Radiolodzy interwencyjni z WUM wykonali pierwszy w Polsce zabieg krioablacji nowotworu płuca!


Zabieg polegał na wkłuciu dwóch igieł przez skórę do guzka w płucu. Końcówki igieł ochłodzono do temperatury -120 st. C. Po kilku cyklach zamrażania i rozmrażania guzek został zniszczony. Wszystko odbyło się bez powikłań. Krioablację przeprowadzono dziś, a jutro pacjent zostanie planowo wypisany do domu.


Chory w przeszłości otrzymał przeszczep wątroby z powodu raka wątrobowokomórkowego. Transplantacja zakończyła się sukcesem, jednak po 5 latach w płucu pojawił się mały (8 mm) przerzut tego nowotworu. Operacja byłaby rozległym zabiegiem, obarczonym wyższym ryzykiem powikłań i wiążącym się z dłuższym pobytem w szpitalu. Aby ograniczyć ryzyko, co jest szczególnie istotne u pacjenta po transplantacji, którego odporność jest stale osłabiona, zdecydowano o przeprowadzeniu małoinwazyjnej krioablacji. Zabieg był wykonywany pod kontrolą tomografii komputerowej, zatem lekarze mieli stały podgląd na narządy klatki piersiowej, guzek i igły.

Krioablację nowotworu płuca wykonali radiolodzy interwencyjnyjni z II Zakładu Radiologii UCK WUM, kierowanego przez prof. Olgierda Rowińskiego. Zespół miał następujący skład: Krzysztof Milczarek, Dariusz Konecki i Grzegorz Rosiak (radiolodzy interwencyjni), Alicja Kwiatkowska (anestezjolog), Piotr Wesołowski (pielęgniarz anestezjologiczny), Magda Sobotka (elektroradiolog). Pacjenta prowadzi Joanna Raszeja-Wyszomirska (hepatolog).


Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi!

Jest nam szczególnie miło, ponieważ zabieg przeprowadzono przy użyciu tomografu komputerowego Aquilion ONE, Canon Medical Systems (dawniej Toshiba Medical).TMS Sp. z o.o. jest wyłącznym, autoryzowany przedstawicielem na terenie Polski firm:


Autoryzowany przedstawiciel firm: